jarní setí
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Kdo už chce sázet nebo sít, tak něco může! A dosívat by měl.

 

Jaro se již opravdu blíží, i když na pozemcích otočených na sever se to tak jevit nemusí. Ale ke konci března se už opravdu dá na záhony něco zasít, například mrkev, petržel či hrášek, a i něco vysadit. Vysadit? A co by to mohlo být?

Určitě lze zapíchat cibuli sazečku, hluboko tak akorát, asi do hloubky 5 centimetrů, a tou stranou, ze které porostou kořínky, samozřejmě dolů. Příliš mělkou výsadbu vyhrabou kosi, příliš hluboká bude pomalu vzcházet. A také se dají ke konci března vysazovat saláty. Ano, sazeničky jsou křehké, ale jak říkával známý profesor na mělnické zahradnické škole: „Salát je jako kočka, zima mu nevadí, ale má rád teplo.“ A teplo, to letos asi opravdu bude!

A co trávník? Po zimě potřebuje hrabat a hrabat. Jen tak se dají urovnat nepěkné a nepohodlné hrbolky. Žížaly se přes zimu činily a vyhrabané kopečky zeminy jsou snad všude. Jenže při tom razantním hrabání se občas vyhrabe i nějaký ten mech a najednou je vidět holina. Tím nemyslím holínka, ale pleška v trávníku. A tu je potřeba dosít. Takže holé místo urovnat, travní semínko promíchat a promísit s pískem… a dosít. Jarní deštíky by to mohly dořešit.

Autor: Josef Duben

Skrýt