muškáty
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Kdo se schová včas, nezmrzne

Stále to vypadá, že by nějak zásadně mrznout nemuselo, ale nenechme se mýlit. Stačí jeden či dva noční mrazíky a nádherné muškáty, které ještě kvetou, „jsou pryč“. Smutný pohled.

Právě v těchto dnech je asi poslední šance schovat před mrazem truhlíkové květiny. Tedy schováváme je my, když už nám dělají radost taková léta. Ale dnes je stále více lidí, kteří si pořizují osázené truhlíky jen na sezónu. Těch se toto varování netýká. Ti je vyhodí dříve či později, prostě až zhnědnou.

Nám jde zejména o muškáty a aloe. Ty je třeba uložit do chladných a nevytápěných prostor, kde je trochu světla. Léta jsme se vláčeli s květináči a truhlíky, až teprve před asi třemi lety jsme si řekli dost. Všechny rostliny vytaháme, trochu zastřihneme nahoře i dole a naskládáme do plastových kyblíků s uchem, tzv. stavebních. Tak se s nimi snáze manipuluje. Rostliny založíme do zeminy smíšené s pískem. A na jaře vysazujeme do čerstvé neunavené zeminy.

Prostory na uskladnění rostlin na zimu musejí být nejen chladné a přiměřeně osvětlené, ale také i větratelné. Rostliny je nutno pravidelně kontrolovat a oschlé listy odstraňovat. Zalévat jen zřídka a velmi málo.

Autor: Josef Duben

Skrýt