Po odkvětu cibulovin, tj. například tulipánů, hyacintů, apod., je možné cibulky vyjmout a nechat je odpočinout. Lze říci, že si s tím zahrádkář či zahradník sice přidělává práci, ale vyplatí se to. Jednak si cibulky opravdu odpočinou, jednak se dají vysadit zase na jiná místa. Případně rozsadit, když se rozmnožily.
Ovšem kdo tak činí, neměl by během léta zapomenout, kam si cibulky dočasně uložil.
Na podzim, tedy nejlépe v září či říjnu, se vysazují již například zmíněné tulipány a hyacinty. Nejlépe po skupinách, to pak pěkně květy vyniknou, asi na deset a více centimetrů od sebe. A hloubka? Záleží na velikosti cibulí, tak dva až třikrát hlouběji než je velká cibulka. Lze vysadit i drobnější jarní cibuloviny jako jsou sněženky, bledule, modřenec apod. Ty se už nedoporučuje po odkvětu vyjímat. Platí to i na řebčíky nebo okrasné česneky. U řebčíků se ale někdy k vyjmutí pěstitel odhodlá, a to kvůli jeho charakteristickému pachu. Takže radši dál od zápraží nebo od místa, kde se sedává. Květy jsou nádherné, ale zdálky.
Pro výsadbu je třeba také připravit místo a půdu. Má být kyprá a prodyšná, a je dobré dodat trochu kompostu. A pozor na hloubku. Příliš mělko znamená ohrožení teplotními výkyvy, a horší přijímání živin, a zase příliš hluboko znamená zpoždění vegetace a také větší riziko, že cibulky sežere hryzec.
Josef Duben