zahrada
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Každá zahrada potřebuje péči

Dnes je tak módní slovo permakultura. Mnohdy se jím ohánějí lidé, kteří nechávají své okolí ležet ladem, popřípadě zarůstat plevelem. Ale co je permakultura doopravdy? Je to koncepce přístupu k zemědělství, přírodě, životnímu prostředí, a tedy i zahradě přírodního typu, která usiluje o trvalou udržitelnost a o regeneraci přírodních zdrojů.

Pro zahradu přírodního typu je velmi důležitá péče o půdu, pěstování smíšených kultur, a k tomu používání pouze hnojiv přírodního původu, nastýlání povrchu záhonů, mulčování při sekání trávy a pečlivé kompostování biologického odpadu.

A co ochrana rostlin před škůdci a pleveli? Toto subjektivní hledisko „kdo je škůdce“, zavedl člověk. Příroda nerozlišuje „užitečné“ a „škodlivé“ organismy, každý v ní má své místo.
Jenže zahrada je výtvorem člověka, ne přírody, to on rostliny vybral a jejich společenství sám sestavil. A proto je dobré pečlivě přemýšlet už při výběru rostlin a volit ty odolnější a vhodné do daného prostředí.

No a když je jim třeba pomoci, tak používat podpůrných prostředků, které zvyšují odolnost rostlin. A pokud se přes všechnu péči vyskytnou na rostlinách v zahradě nějaké choroby nebo škůdci, tak to nejdříve zkusit s mechanickou ochranou, tj. neprodleně odstranit napadené části rostlin, nebo rovnou celé rostliny, a sbírat škůdce. A třeba mšice oplachovat kopřivovým výluhem. Hodně může pomoci i ochrana biologická. Využívat přirozených nepřátel škůdců rostlin – slunéčka sedmitečného, dravých roztočů, vosiček a nezapomínat, jak dovedou pomáhat drobní pěvci, tedy pokud najdou na zahradě místa vhodná k usednutí, k úkrytu a hnízdění.

Při masívnější nákaze či napadení však nezbude než zasáhnout postřikem nebo návnadou, pro zahradu přírodního typu je však dobré volit přípravky přírodního původu, které jsou vyráběny především z přírodních látek, nezanechávají rezidua v půdě a neškodí včelám ani jiným návštěvníkům či uživatelům zahrady.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt