zahrada
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Katastrofické léto? Kdepak!

 

Někdo by sice mohl říci, že letos je to počasí takové nevídaně nevyzpytatelné, ale meteorologové tvrdí, že takovéhle léto je normální! I když ta předchozí léta, téměř tropická, nás možná poněkud popletla, anebo i zchoulostivěla. Jenže takové počasí prostě má v létě být: má se střídat teplo a sucho s několika dny deštivými a chladnějšími.

Nu dobrá, celé řadě rostlin to svědčí, stromy obrůstají novými výhony, trávník se stačí vzpamatovávat a i pěstovaná zelenina prosperuje. Jenže dozrávající rajčata praskají a ještě ke všemu se daří mandelince v bramborách. Poškozené plody ovocných stromů či keřů, ale i ty, co se příliš dotýkají, mohou snáze plesnivět, podléhat hnilobě nebo monilióze.

Proto je na místě dozrávající rajčata trhat dříve, než zcela zčervenají, a raději je nechat dojít doma v suchu. Na škůdce a plísně, na moniliózu a houbovitá onemocnění je nezbytné použít fungující prostředky.

Zkrátka je dobré si uvědomit, že každý rok je trochu jiný. Po létech suchých a s minimem srážek zase přicházejí roky vlhčí. A co to znamená pro mě? Méně zalévám, víc řeším, kam s vodou, a hlavně, co a jak stříkat.

Autor: Josef Duben

Skrýt