jižní strana domu
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Kam na dovolenou? Na jižní stranu domu!

 

Kdo ví, jak to bude letos s cestováním. Bude kam? A bude vůbec na to pomyšlení? Těžké otázky, obtížné odpovědi. Na prvním místě je třeba zachovat si zdravý rozum a úměrně situaci zapřemýšlet o výsadbě či výsevu rostlin, ze kterých je užitek. A nemám na mysli jen brambory nebo rajčata.

Již nyní je čas popřemýšlet o přirozených zdrojích vitamínů, mohou jimi být keříky s drobným ovocem, rybízy, červené, bílé, černé, angrešt, josta, borůvky, i zelenina, zejména cibule, hned brzy zjara se pak dá konzumovat nať, ale i česnek, apod. Hojnou úrodu dává i jedlý jeřáb, aronie a jiné. Ale vlastně už i v zimě je možné něco pěstovat doma, za oknem například na vlhkém a savém podkladě vysévat řeřichu, a v květináčcích pažitku či petržel.

A komu chybí cestování na slunný jih, k moři, na dohled od olivovníkových sadů podrostlých vonnými bylinami, může si vytvořit něco podobného i doma, na zahradě či na terase. Na slunných a sušších místech se daří levanduli, mátě, mateřídoušce, tymiánu, dobromysli i meduňce. Stačí projít kolem, dotknout se, a ta vůně! A dojem ještě vylepší barvy, právě třeba středomořská modrá či levandulová, stačí na pár kouscích, anebo i na větších plochách.

Autor: Josef Duben

Skrýt