Yuka vláknitá
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Juka vláknitá

 

Juka (Yucca) je rod jednoděložných rostlin z čeledi chřestovitých, z podčeledi agávových (Agavoideae). Je známo asi 35-40 druhů.
Rod juka je přirozeně rozšířen v Americe, v jižních částech USA, v Mexiku a v severní části Střední Ameriky.

Juky jsou vytrvalé, teplomilné rostliny, někdy stromkovitého vzrůstu, trochu připomínají palmy. Listy jsou zpravidla v přízemních nebo koncových růžicích.
Jako okrasná rostlina se však pěstují i jinde, také u nás, ovšem pouze jako pokojovky. S jedinou výjimkou, a tou je juka vláknitá.

Juka vláknitá (Yucca filamentosa), přezdívaná také palmová lilie, je ideální trvalka, a vynikne především jako solitéra. Hodí se především do větších zahrad, protože její pevné a dosti ostré mečovité listy časem vytvoří mohutnou růžici. Vykvétá až po několika letech. Kvete v létě a květy rostoucí v latách jsou zvonkovité, bělavé, na stonku vysokém až půldruhého metru, který je velmi pevný a ani vítr ho nezlomí. Květy rozkvétají postupně, proto je třeba průběžně odstraňovat odkvetlé, aby rostlinu nevysilovaly, a navíc by při deštivém počasí mohly zahnívat.

Juka vyžaduje slunné stanoviště a propustnou půdu. Jinak je velmi odolná, snáší letní horka i zimní mráz. Nepotřebuje zvláštní péči, vydrží i delší sucha, jen je třeba pravidelně odstraňovat spodní staré listy. Z oddenků vytváří mnoho dceřiných rostlin, kterými se množí, někdy až příliš rychle. Proto pozor při výběru stanoviště.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt