trávník mráz
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Ještě posekat trávník a za dva měsíce jsou Vánoce

Tak už to asi bude letos naposled, co vyrazím se sekačkou do trávníku. Každoročně to jsou trochu nervy. Stihne se to tak akorát? Nebude moc mokro, a nebude trávník přerostlý? Tím „tak akorát“ myslím do konce října, občasný ranní mrazík nevadí.

Ono je totiž opravdu dost důležité, aby trávník nešel do zimy moc dlouhý. Vydatnou sněhovou pokrývku po zkušenostech z uplynulých let nejspíš moc čekat nelze, zejména na počátku zimy, ale je s ní třeba počítat. A přerostlý trávník pod sněhem trpí, zejména hrozí plíseň sněžná, to vzniknou opravdu nevzhledná plesnivá kola a na jaře pěknou dobu trvá, než se jí člověk zbaví. A co to dá práce: hrabat, sekat atd. A to nemluvím o tom, jak se v takovém vyšším trávníku líbí hrabošům.

Takže jakmile se po půlce října udělá pěkně, tím myslím, že tráva alespoň kolem poledne oschne, hurá na to. Posekat na „trojku“ nebo na „čtyřku“. Bez obav se teď dá sekat docela nízko, než začne opravdu mrznout, tráva ještě krásně doroste. Vždy mě překvapí, jak dobře trávník snáší mrazíky. I když dlouhodobý holomráz mu nesvědčí.

Autor: Josef Duben

Skrýt