Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Ještě o mšicích, ale i červcích, tj. např. puklicích

Když se mluví o mšicích, nemělo by se zapomínat na bílé chomáčky v paždí listů. Jsou to mšice vlnatky krvavé, které sají na větvičkách stromů s při silném napadení je mohou deformovat. Při rozmáčknutí člověka překvapí, že „ta divná mšice krvácí“. Samozřejmě to není krev, ale člověk se lekne.

Na rostlinách pěstovaných na chráněných místech, například ve skleníku, v zimních zahradách, se na bonsajích, palmách či citrusech mohou vyskytnout červci. Při silném napadení rostliny i uhynou. Červci mohou být stejně vlnatí jako mšice, ale při rozmáčknutí se objeví bezbarvá „tekutina“. Mezi červce patří i puklice a štítenky. Také jsme je objevili na olivě v květináči, kterou pěstujeme pro iluzi Středomoří. Nyní ji hlídáme a mechanicky ty pukličky odlupujeme. Ale to jde dobře jen u malých rostlin.A jelikož červci dokážou být opravdu nenápadní, často si jich pěstitel všimne, až když mají rostliny namále.

A co teprve o dřepčíci. To jsou ti malí černí skákaví broučci. Mají rádi barevné, například zahradnice ve žlutém tričku je pro ně velmi atraktivní. A nejvíc jich najdete například na květech a listech řeřich, tedy přesněji lichořeřišnice, kterou dovedou zcela zlikvidovat.

A co roztoči? Ano, ani na ty nelze zapomenout. A přitom jsou ještě nenápadnější. Například svilušky. Sají na spodní straně listů, stejně jako mšice, a když jich je víc, vytvářejí jakousi jemnou pavučinku. Ještě dříve se však dají odhalit při pohledu na list proti světlu, jsou na něm totiž patrné světlejší žloutnoucí skvrny a list nakonec zežloutne celý a uschne.

Nu, nebezpečí na zahradě číhá prakticky pod každým listem, skoro na každém stonku. Zejména na počátku vegetačního období a v době nejbujnějšího růstu je nutné kontrolovat, kontrolovat.

Ovšem nezapomínat na slimáky, tedy přesněji plzáky, neboť už brzo nastane jejich čas, kdy si nachází druh druha, aby se rozmnožili. Pozná se to snadno, vytvářejí jakési „kroužky“ ze dvou do sebe zaklesnutých „rohlíčků“, a uprostřed je hlenovitý útvar, to budou vajíčka. Takže pozor, nenechat je v klidu „kroužkovat“, chce to sbírat, likvidovat, sypat Ferramol.

Autor: Josef Duben

Skrýt