brzké jaro
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Ještě je čas, ale už se jaro blíží

 

Přijde jaro, určitě, chodí přece každým rokem. Letos například špačci přiletěli již na svatého Matěje, tj. 24. února. Sněženky už dokvétají, talovíny jsou v plném květu, jasmín nahokvětý také, již jsou za slunečného počasí vidět včely a probouzí se další hmyz.

Je ale dobře, že se neotepluje příliš zhurta, že noci zůstávají chladné, kolem nuly i pod nulou. To je totiž dobrá brzda, jak pro přírodu, aby všechno nevyrašilo moc rychle, a hned poté nezmrzlo, ale hlavně pro nedočkavé majitele zahrady. Pamatujete si, jak loni v dubnu ještě napadal sníh? Ostatně mrazíky mohou přicházet do půlky května.

Přes tato varování lze na zahradě dělat spoustu věcí. Dokončit jarní řez ovocných stromů, ale i těch okrasných, i keřů, jako jsou například cesmíny nebo mahonie. Dá se již také vysazovat cibule sazečka, aby byla co nevidět cibulová nať do salátů.

A že je těch zahradnických aktivit málo? Možná je poslední příležitost se pořádně zaměřit na pokojové rostliny, přihnojit je a zkontrolovat, zda nejsou ohroženy škůdci. Proti nim je třeba neprodleně zakročit. Včasný postřik zachrání mnohé. Třeba i to, že se škůdci nedostanou na rostliny venkovní, které jsou doma na přezimování. Na jejich úpravu a přesun ven je ještě dost času.

Autor: Josef Duben

Skrýt