Sorbus domestica, lidově nazývaný oskeruše či oskoruše, ovocný strom dorůstající až 15 m. Pěstuje se hlavně na jihovýchodě Moravy. Původ názvu oskeruše je nejasný, nejspíše praevropský.
Oskeruše je velký strom, v budoucnu bude potřebovat dostatečný prostor na slunci, podobně jako ořešák. Tak na to pozor pří výsadbě.
Poprvé zaplodí až po 8 letech, a někdy dokonce až po 20. Ovšem v dobrých podmínkách pak může sklizeň přesáhnout i 500 kg.
Plody oskeruše, malvičky o průměru 2,5 až 3 cm, opadávají od konce září do konce října. Zralé oskeruše vypadají lákavě, jsou šťavnaté, ale ke konzumaci se hodí až za tři dny po opadu, kdy hnědnou, tedy hniličkovatí, a tím ztrácejí trpkost. A právě v tomto stavu je lze zavařovat, použít k výrobě vína či likéru nebo sušit, a sušené pak drtit na pracharandu.
Ovšem nejvíce se plody využívají k výrobě poměrně vzácného a velmi ceněného destilátu „oskerušovice“.
Jeřáb oskeruše má velmi tvrdé dřevo, s pěknou barvou i kresbou. Využívalo se hlavně při výrobě nástrojů, pracovních i hudebních, ale i k vykládání nábytku. Oskeruše se často vysazovaly v okolí vinic, jejich dřevo se hodilo na výrobu vinných lisů.