motýl otakárek
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Jen motýlí keř nestačí

Kdo by si nepřál mít zahradu jako takový malý, anebo větší ráj. Aby zde bylo ode všeho něco, květiny, trávník na hraní, stromy, o těch se v poslední době více hovoří a oceňuje se jejich stín, zejména v horkých a suchých jarech a létech. Ano, koruny stromů opravdu příjemně zastíní, ale navíc brání přílišnému odparu vody, při němž dochází k vysychání zahrady. Je dobře, že se takto uvažuje.

Kdo však touží po tom, aby na zahradě poletovali drobní pěvci a také třeba motýli, neměl by myslet jen na stromy, ale měl by se zaměřit i na tzv. dolní rostlinné patro. A to tvoří především keře a polokeře. Mohou být malé i větší. Mezi menší a spíše bylinné patří třeba šalvěj, levandule, pelyněk brotan, rozmarýn… Stačí je chvíli pozorovat a hned je jasné, že jsou opravdu útočištěm hmyzu i zdrojem potravy pro motýly, čmeláky, včely, včely samotářky, pestřenky apod.

Střední a větší keře pak poskytují motýlům i zpěvnému ptactvu nejen pastvu, ale i úkryt. Když je totiž větrno, nebo pěkně prší, potřebuje se motýl schovat. A navíc v keřích a pod nimi snáze najdou místo jejich housenky pro zakuklení.

Zahradě sluší i středně vzrůstné keře, jako jsou vajgélie či mochny. Ptáci nacházejí hojně potravy na keřích rybízu a angreštu, nejde jim tolik o bobulky, jako o mšice, a navíc v nich mohou i zahnízdit. To však platí spíše pro rybízy zanedbané, jinak by v nich moc klidu neměli.

Z větších keřů jsou oblíbené různé kaliny, například stálezelená kalina svraskalá, forsýtie, tedy zlatice, dřevité hortenzie, pámelník, a samozřejmě krásná budleja, tedy komule Davidova, známá hlavně jako motýlí keř. Jaro je daleko, ale už se na ně těšíme, že?

Autor: Josef Duben

Skrýt