vánoční hvězda
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Jedovaté rostliny v bytě

Do bytu se nyní vracejí rostliny, které se letnily, trávily léto na zahradě. Ale pozor, mnohé z nich jsou jedovaté. Týká se to především oleandrů, ale jedovaté jsou i azalky a bramboříky.

Domácí zvířata se na zahradě většinou jedovatým rostlinám nevěnují, ale větší nebezpečí jim hrozí, pokud se s nimi setkají v interiéru. Tam je mohou brát za vítanou novinku a věc k zábavě.
Obezřetnosti je tedy třeba při výběru pokojových rostlin, a to zejména do dětských pokojů. Je poměrně hodně pokojovek, na které bychom si měli dát pozor. Každý jistě zná difenbachii, rostlina je jedovatá, protože obsahuje krystalky šťavelu vápenatého, šťáva při doteku může poškodit oči i kůži nebo při pozření způsobit otravu. Stejnou šťávu obsahuje i mohutná monstera.
Latex z fíkusů může nepříjemně podráždit pokožku a hlavně oči. U vánoční hvězdy, tak jako u všech pryšcovitých rostlin, je také nebezpečná latexová šťáva, proto je třeba si po kontaktu s těmito rostlinami pořádně umýt ruce. A rozhodně by měly být mimo dosah dětí či domácích mazlíčků. K Vánocům patří i jmelí, ale pozor, jeho bílé kuličky jsou též jedovaté.

Ale pro člověka mohou být nebezpečné za syrova i některé druhy, které se běžně konzumují, ovšem pouze tepelně upravené. To se týká jak listů rebarbory, tak bramborových hlíz nebo fazolí. A co teprve bramborové plody! Tedy ty kuličky, které dozrají po odkvetení bramborových květů. Ty jsou velmi jedovaté, ale prý tak nechutné, že se jimi snad nikdy nikdo neotrávil.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt