zimní řez
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Je nejvyšší čas nabrousit nůžky

A také pilku! Zahrajeme si za chvilku… Ano, za chvíli je konec února, svatého Matěje, a to už je pravý čas na předjarní řez ovocného stromoví. Pravda, dosud je třeba počítat s nočními teplotami pod nulou, ale to je třeba prakticky až do poloviny května. Takže hurá do korun. Správný řez nyní ušetří čas a práci v létě. Letní řez pak, zejména u starších jabloní, nemusí být tak razantní, pokud vůbec.

Na ošetření korun ovocných stromů je dobré zvolit den, kdy je sucho, trochu slunečno, ale nemusí být vyloženě jasno, prudké slunko „píchá“ do očí. Nové letorosty stačí zkrátit nůžkami na taková tři očka. Je možné jít i do starého dřeva, to už pilkou, ale jen pokud je to opravdu nutné, a rány pak vždy ošetřit štěpařským voskem.

Před jarem je vhodné krátit i opadavé živé ploty, zejména ty z psího vína, nebo porosty konstrukcí a zdí, přísavníky či břečťan. Při této činnosti se leckdy ukáže, že je potřeba opravit bortící se plot nebo poškozenou zeď, což v době vegetace není vidět. Ale teď je pár týdnů čas, než všechno opět zaroste.

Právě předjaří je nejvhodnější dobana stříhání a řezání, protože až ptáci začnou budovat hnízda, a to bude během pár týdnů, tak bychom je už neměli rušit.

Autor: Josef Duben

Skrýt