Kdo dnes ví, jaká bude letošní zima? Těžko předpovídat. Bude mokrá, suchá? No, určitě bude zima, i když nemusí být tak velká, zejména ne první zimní měsíce. S jistotou lze říci, že v noci bude tma, a ani se světlem ve dne to asi moc valné nebude. Ať tak, či tak, je dobré na zahradu již nyní nalákávat drobné pomocníky, jako zpěvné ptactvo, které na jaře krmí mláďata všemožným zahradě neprospěšným hmyzem.
Je čas instalovat krmítka. Mohou být různá, vkusná i méně vkusná. Důležité je ale, aby byla funkční. Letos se nám osvědčily kyblíčky od velkého jogurtu. Stačilo vystřihnout protilehlé otvory tak akorát hluboké, aby se daly nasypat tak tři centimetry semen. Otvory položené proti sobě jsou šikovné, jedním sýkora vlétne a popadne semeno, a druhým vylétne.
Vhodné jsou směsi různých semen, ale postačí i samotná slunečnice. Dobré je také zavěsit do větví stromů kusy hovězího či ovčího loje, ale pozor, chce to šikovně, aby na ně nedosáhli predátoři a aby návštěvníka zahrady nepinkaly do hlavy. A hlavně to chce vyčkat, až nastanou opravdu mrazivé dny. Jak je nad nulou, lůj podezřele zčerná, pokryje s plísní, a to pak zahradě opravdu nesluší, no a ptáčkům by to i mohlo ublížit.
Velkými pomocníky na zahradě jsou i ježci a slepýši, ti si pochutnávají například na mladých slimácích. A těmi nepohrdnou ani obojživelníci, například ropuchy. Ovšem ti až na jaře.
Nyní je dobré připravit pro ježky a plazy, popřípadě obojživelníky, někde v koutě zahrady hromadu větví a listí. Větve jsou dobrým základem, aby se hromada moc neslehla, a zůstala trochu vzdušná.
Autor: Josef Duben