Kdo by si nevšiml krásných barev javorů na podzim!
Jenže javorů je mnoho druhů. Společné mají snad jen to, že to jsou opadavé stromy, někdy i keře, a na jaře se květy objevují dříve než listy, nesnášejí přemokření a v mládí snesou zastínění. U většiny se listy na podzim zbarvují, ale některé mohou zahradu barevně zpestřovat i během roku.
Javor klen (Acer pseudoplatanus) je kvetoucí rostlina z čeledi mýdelníkovitých (Sapindaceae). Je to velký opadavý a širokolistý strom, tolerantní vůči větru, ovšem dorůstá až do výšky 40 metrů.
Javor stříbrný (Acer saccharinum) je stříbřitý na rubu listů, což je vidět zvláště za větru, na podzim se zbarvuje do krásné žlutě, někdy až do červena. Dorůstá do 30 m.
A podobně je na tom javor mléč (Acer platanoides), ačkoli ten dorůstá „jen“ 20 až 30 metrů. Má mnoho desítek kultivarů a forem, za zmínku stojí žlutolistá forma ´Aureovariegatum´.
V menších zahradách se proto častěji pěstuje javor japonský – dlanitolistý (Acer palmatum),
Javorů japonských existuje a je ke koupi i u nás nespočet druhů, stačí vybírat, podle vzrůstnosti, barevnosti, odolnosti vůči mrazu… a velikosti – cena se podle velikosti a stáří rostliny může velmi podstatně lišit. Mnohé z nich se pyšní barevným listovím celoročně, nejen na podzim.
Japonské javory se dají pěstovat ve volné půdě, ale také v nádobách, na terasách i balkonech.
Ovšem rostliny v nádobě hůře snášejí zimu, ty je lepší na ty nejkrutější měsíce přenést někam dovnitř. Ale i rostliny ve volné půdě se doporučuje za mrazů zabalit, nebo aspoň řádně přihrnout. Jinak pěstování javorů není náročné. Jen zhruba od druhého roku po výsadbě je dobré pamatovat na občasné hnojení, a doporučuje se hnojivo s vyšším obsahem železa.
Autor: Zuzana Pavelková