plevel - kokoška pastuší tobolka
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

JARO, ZELEŇ A… A PLEVEL

 

Stačilo pár teplých dní, a trochu deště, a tráva začala pěkně růst, jenže růst bohužel začal i plevel. Také míváte dojem, že plevel roste jako z vody? Tak to bohužel není pouhý dojem, ale pravda. A navíc plevel ostatním rostlinám bere vodu, a přitom je obírá i o živiny a utlačuje je. Stačí se podívat do trávníku, jak se tam pampelišky a sedmikrásky snaží vydobýt si co nejvíce místa, a co teprve kokošky!

S plevelem se musí bojovat, třeba mechanicky, tedy vykopávat motyčkou, vyrývat speciálními nástroji, ovšem na mnohé druhy to moc neplatí. Pýr či bršlice kozí noha vytvářejí rozsáhlé a neodstranitelné podzemní pleteně oddenků, které se vydobýt prostě nedaří, ani pečlivým prorytím celé plochy. Jiné zase, třeba svlačec, pcháč či přeslička, prorůstají do hloubky a nedají se vytrhnout celé. A mechanicky téměř neodstranitelné jsou plevele rostoucí mezi dlaždicemi či kameny na cestičkách a chodnících. Ve všech takových případech je nejlepší použít totální herbicid.

Už samotný název „totální herbicid“ by mohl odstrašit leckterého zahrádkáře, který dbá na přírodu a její ochranu. Naštěstí však už existuje herbicid Finalsan s účinnou látkou přírodního původu. Jedná se o kyselinu pelargonovou, která se běžně vyskytuje v přírodě, nezanechává v půdě žádná rezidua a nezatěžuje životní prostředí.

Finalsan působí na četné úporné plevele, jako je jitrocel, smetanka (pampeliška), traviny, svlačec, ptačinec žabinec, kopřiva a bodlák. Je určen k jednoduchému, cílenému a rychlému odstranění plevelů a travin na terasách, cestách i v zahradě. Likviduje také mechy a řasy. Aplikuje se postřikem na listy v jakékoli růstové fázi nežádoucích rostlin. Účinek přípravku se projeví již během několika hodin po aplikaci. Rostliny jsou zavadlé, oslabené, a dají se snadno odstranit. Pokud se plevel znovu objeví, je potřeba postřik opakovat.

Kde všude lze Finalsan použít?

Hodí se k odstranění prorůstající trávy v chodníku mezi dlaždicemi nebo kameny, na většině druhů kamenů nezanechává žádné skvrny. Navíc je výborným pomocníkem i při ošetřování větších ploch, například při odstraňování plevele před založením nového trávníku. Finalsan se dá bez problémů používat i přímo pod stromy a keři, protože na zdřevnatělé části rostlin nepůsobí. Aplikuje se buď cíleně na jednotlivé rostliny, nebo na celou zaplevelenou plochu.
Výhodou Finalsanu je, že neohrožuje včely a není stanovena žádná ochranná lhůta, takže i postřikem ošetřené části zahrady je možno zcela normálně využívat.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt