V odborné literatuře se uvádí, že vlašský ořešák se raději moc neprořezává, a když už, je třeba řezat jindy, než platí u ovocných stromů. Důvodem pro úpravu tohoto atraktivního stromu bývá především obava z velké vzrůstnosti. Kdo má menší pozemek, ten by řezat měl, neboť vysoký strom s rozsochatou korunou by všechno zastínil, včetně zahrad okolních, a to by se nemuselo zamlouvat sousedům.
Tak ale kdy řezat? Je to prý možné v předjaří, ale to se nezkušenému moc nepodaří načasovat. Příliš časný předjarní řez totiž zvyšuje riziko omrznutí, a navíc větve řezané těsně před vyrašením roní mízu i několik dní, a tím se strom velice oslabí. Na základě vlastní zkušenosti proto doporučuji řez jarní nebo letní.
Letní řez je vhodný kolem poloviny srpna, ale do husté koruny bývá špatně vidět a navíc vyvstává otázka, co s tolika listy. Proto dávám nyní přednost řezu jarnímu.
Jarní termín se vyčíhat dá. Když již první listy ztrácejí nahnědlou barvu a celé nové letorosty dosahují tak 6 až 10 centimetrů, to je pravá doba. Do příštího roku se samozřejmě vytvoří až dvoumetrové vlky, ale ty se zase odstraní zjara.
Pěkně tvarovaná a prosvětlená koruna dává příjemný stín, pod stromem roste tráva a takto ošetřovaný strom tolik netrpí různými chorobami. Nutno podotknout, že naše dva ořešáky moc neplodí, ale jsou krásné na pohled a příjemně se pod nimi sedí.
Autor: Josef Duben