zelenina
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Jarní slunce má sílu

Na prudkém jarním slunci se může připálit i jedinec zvyklý pobytu na zahradě. A co teprve rostliny, které se nyní konečně z místností či skleníků dostávají do truhlíků na okna, natožpak mladé sazenice vysazované do záhonů. Je třeba na ně myslet a aspoň první dny, pokud jsou hodně slunečné, je trochu zastiňovat. Ale na mladé sazenice pozor, takové zastíněné zvlhčené stanoviště je milé nejen mladým rostlinkám, ale i slimákům. Takže zastínit, zavlažit, ale také obsypat.

Ovšem také pozor při vysazování, chce to buď po ránu nebo spíš až večer, aby velký odpar přes poledne rostlinkám neuškodil. Zalévat vždy jen ke kořínkům, ne mnoho, a nikdy ne na list. Jakmile se rostliny s končícím jarem otuží, lépe slunci odolávají. Ale i tak je potřeba zvažovat, na jaké stanoviště které rostliny vysadit či umístit. Například zeleninu spíš do polostínu, begónie také, a navíc nejlépe na severní stranu. Z květin dobře snášejí slunce muškáty, ty snesou jižní stranu, a stejně tak rostliny pocházející z jižnějších zemí, jako různé lomikameny.

To je věcí, na které je třeba myslet, že? Nestačí brát v úvahu estetické hledisko, je třeba počítat s tím, že ne všude všechno dobře roste. Je nutno zvážit světové strany i půdní podmínky. Jen tak se bude dařit.

Autor: Josef Duben

Skrýt