zalévání zahrady
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Jak správně zalévat?

 

To je divná otázka, to přece každý ví: prostě se vezme hadice a stříká se, nebo konev, a zalévá se a zalévá. Nu, když je vody dost a je po ránu, nebo k večeru, nakonec to i jde. Ale jak zalévat, když je vody nedostatek, jako poslední roky?

Takže: aby zálivka měla smysl, je třeba zalévat rostliny, tj. kořeny a nikoli povětří. Že by se zaléváním na list zvýšila vzdušná vlhkost, a tudíž se vylepšilo mikroklima, s tím opravdu počítat nelze. Naopak, jen rostlina správně zalévaná vodu přirozeně listy odpařuje, a tím se v horkých dnech dokáže sama ochlazovat, takže tím nakonec i prospívá mikroklimatu zahrady. A jsou-li extrémní úpaly, může rostlina během dne i vypadat zvadle, to ano, ale nespálí-li se přímo, což není tak časté, tak se po večerní zálivce zase vzpamatuje.

Zalévat je tedy dobré ráno, ovšem brzy, než začne pálit slunce, nebo ještě lépe večer, a vždy přímo ke kořenům, ostatně se také nespotřebuje tolik vody. Přes den je zálivka zbytečná, voda se velmi rychle odpaří, ke kořenům se jí moc nedostane. A navíc, pokud by někdo zaléval v pravé poledne, zvláště pak kropením či stříkáním na listy, brzy by sám zjistil, že rostlinám jen uškodil, pak by se totiž opravdu spolehlivě spálily.

Autor: Josef Duben

Skrýt