buxusy
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Jak na buxusy zjara

Nevím, jestli bude možné následující zkušenost využít napřesrok. Jde o stříhání buxusů neboli zimostrázů. Tyto keře je možné tvarovat prakticky kdykoli. To jest, kdykoli nové přírůstky narušují zvolené tvary.

Většinou se nestříhají mlaďounké dvou až třícentimetrové výhony. Letos se to ale ukázalo jako skvělý nápad. Teplé jaro, všechno rostlo jako z vody. Loni kvetly třešně počátkem května, no a letos už v první dekádě dubna. No a možná právě proto ve druhé půli dubna všechny květy pomrzly.

Ale vrátím se k buxusům. Udělali jsme radost vnučce, zachtělo se jí ostříhat desetileté keříky, stejně jako loni, jenže trochu předčasně, právě ty čerstvé přírůstky. Moc se nám to nezdálo, ale když šlo o vnučku… Jaké ale jsme zažili překvapení po několika mrazivých nocích! Ostříhané dva buxusy vůbec neutrpěly, zato ten velký, asi čtyřicetiletý keř, namrzl, tedy zmrzly mu právě ty mladé křehké výhony. Takže asi je lepší stříhat buxusy před hlášenými mrazíky.

A co nyní? Nezapomínám sledovat, zda se v keřích nevyskytují housenky zavíječe zimostrázového. Ty dovedou zahubit i celé vzrostlé keře. Obrana existuje, nejlepší však asi je hubit je mechanicky. A při tom zkoumání nezapomínám kouknout buxusům „pod sukni“. Pokud se totiž u nás na zahradě čas od času objeví slimáci, bývá to právě pod buxusy. Tam totiž nacházejí ideální úkryt, takže právě sem jim nejdřív „sypeme“.

Autor: Josef Duben

Skrýt