kompost
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Jak jsme na tom s kompostem?

 

Už se chystám pořádně se podívat. Máme velkou zahradu, a proto tři termokompostéry jsou akorát. A jsou pěkně plné, horní vrstva je z podzimu, sice posekané, ale pochopitelně dosud nerozložené listy, ale tak od půlky kompostéru už by zemina mohla být použitelná. Mohu se podívat dolními otevíracími dvířky, hm, vypadá to dobře. Ale tahle dvířka na nějaké velké vybírání nejsou, to leda když se potřebuje pár lopatek do květináče.

Proto dávám přednost termokompostéru, který má odnímací stěny, spojené pomocí takových šikovných rychlospojek. Vlastně nevím, jak se ta chytrá součástka jmenuje, co třeba nástrčné kolíčky? No, každopádně se dá celá jedna strana odendat. Pak stačí shodit na stranu neuzrálou horní vrstvu a mohu odebírat. Dolní polovina, to je již uzrálý kompost. Odebrané horní vrstvy do kompostéru vrátím, teď už ale budou na dně, stěnu uzavřu. Nezapomenu použít urychlovače.

A co s kompostem? No, na výsadbu rostlin, na dosévání trávníku, při tom je třeba kompost odlehčit pískem. Na přisypání na obnažené kořeny rybízů a také na přihnojení. A zase ho bude letos málo.

Autor: Josef Duben

Skrýt