kompost
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Jak jsme měli velkou hromadu

Na podzim jsme se radovali, jakou budeme mít na jaro velkou hromadu kompostu. Tedy přesněji, jak velká zbyla. Rozvezli jsme totiž ke keřům a na nový záhon několik desítek koleček ze dvou kompostérů a otevřeli třetí, ale na ten už nedošlo, nestihli jsme. Tak jsme si řekli, že to zbude na jaro.

Nyní se ale ukazuje, že ta „velká hromada“ pomalu nebude stačit. Inu, kompostu na zahradě nikdy není dost. Však když si člověk uvědomí, co hmoty ze zahrady ubývá, není divu. Trávník klesá, kořeny keřů se obnažují, vznikají všude možně různé nerovnosti. Nu a od toho je tu kompost.

Proto také je už na jaře dobré zakládat komposty nové a do nich dát shrabané listí z koutů zahrady. To tam necháváme, aby měli kde přezimovat ježci, slepýši či ještěrky. Snad nebydlí společně, k jaru bývá hlad.

Listí je lepší posekat, to rozkládání prospěje, a k tomu přidat vše, co se vyhrabe z trávníku. Prosypávat je nutno, kdečím, zeminou z loňských květináčů, posbíranými krtinami vlastními nebo těmi zpoza plotu. A třeba také drcenými větvičkami z prořezu. Zkrátka dodat veškerý organický materiál, který je k dispozici a také nezapomenout na urychlovač kompostu.

A možná je právě nyní příhodná doba k zajištění zeminy na prosýpání kompostu v průběhu roku. Začít hromadit různou zeminu, která zbude po výkopových nebo stavebních pracích, a nejen po zmíněných krtcích. Každý jich jistě nemá tolik jako my.

Je ale na místě nyní na jaře upozornit na nevítané návštěvníky kompostéru, jsou to slimáci. Nacházejí zde organické zbytky, ale také teplíčko, které se zvláště na jaře více než hodí, a je tam vlhko, a navíc pohodlný úkryt. Odpočívají i na víku, tedy zespodu. Ano, chce to zakročit, a rychle.

Autor: Josef Duben

Skrýt