jahody
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Jahody na kyselo

 

Ne, ne, nejde o nějaký kuchařský recept, ale o návod: jak vysadit jahody do kyselejší půdy. Je známo, že jahodám svědčí půda s nižším pH, tedy s vyšší kyselostí. Jenže jak toho v zahradě dosáhnout? Obvykle přece o kyselost nikdo moc nestojí, kyselá půda, to znamená trávník prorostlý mechem, takže se spíš přemýšlí o vápnění, ne o okyselování.

A není předčasné uvažovat nyní, kdy je ještě zima, o výsadbě, o jahodách? Ale právě nyní je vhodná doba plánovat! Zvlášť pro ty, kterým utekla ideální doba na výsadbu jahod, kterou je podzim.

Jak ale dosáhnout správné kyselosti? Nejdříve není marné změřit speciálním setem kyselost půdy, a pak se pustit do přípravy záhonu. Potvrzuji z vlastní zkušenosti. Nový záhon vykopat do hloubky asi 40 centimetrů. Nakoupit rašelinu, a že se jí do takového dva metry dlouhého a metr dvacet širokého záhonu vejde. K rašelině pak stačí trocha zahradní zeminy nebo kompostu, a hurá sázet sazeničky. Nejlepší to je na podzim, ale dá se i na jaře, tak od dubna do května. A i tahle výsadba už přinese nějakou úrodu.

Záhon je možné pokrýt textilní fólií, je to praktické, ale na pohled ne moc pěkné. Prý se dá posypat štěrkem, ale já spíš doporučuji rozmístit větší oblázky. Stanou se pak šikovnou oporou pro zrající plody a při obnově záhonu se snáze odstraní.

No a je to!

Autor: Josef Duben

Skrýt