jahoda
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

JAHODY

Letošní horké léto jim dalo zabrat. O to větší péči si zaslouží nyní. Z jahodníků je třeba odstranit suché a poškozené listy i šlahouny s novými sazeničkami. Pokud se už nevyužijí, vysilují rostlinu zbytečně. A pozor, hnojit už nepotřebují, to postačí až na jaře, zato zálivka je nezbytná i nyní. Pokud jsou však jahodníky starší než tři roky, nebudou už příští sezónu dost plodit, a navíc jsou náchylnější k chorobám. Takové je lepší vykopat a nahradit novými sazenicemi. Ale ne na stejném stanovišti, tam by se měly vrátit nejdříve po čtyřech letech.

A kdy a jak připravit záhon pro novou výsadbu? Právě nyní! Půda by měla být lehká, se slabě kyselou reakcí, a záhon je třeba důkladně vyhnojit, nejlépe organickým hnojivem.
Sazenice jahodníku se vysazují do jamek, na vzdálenost 25 – 30 cm. Před výsadbou je dobré sazenice namočit a při výsadbě do jamky nejprve nalít vodu a sazenici pak vložit až do vzniklé kašičky, ale ne příliš hluboko, srdíčko musí zůstat nad povrchem půdy.
Jahodníky sázené v této době do zimy dobře zakoření a budou plodit již v příštím roce. A samozřejmě nezapomenout zalévat.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt