Ibišek vyniká nádhernými květy a nevídaně širokou škálou barev. Ibišky se u nás pěstují nejen jako pokojové rostliny, ale také jako venkovní keře. Nejčastěji to bývá ibišek syrský (Hibiscus syriacus), původem z Číny a Indie. Je to středně velký opadavý keř. Ovšem pokud chcete mít na zahradě keřík s opravdu velikými květy, zkuste pěstovat ibišek bahenní (Hibiscus moscheutos). Původní druh pochází z Havajských ostrovů a také se mu říká velkokvětý, protože vypěstované kultivary mohou mít květy v průměru i přes 20 cm. Tato vytrvalá bylina není příliš vzrůstná, dorůstá zhruba 200 cm. Ibišek má rád slunné stanoviště, časté hnojení a pravidelnou zálivku.
Jak je to s přezimováním? Většinou se uvádí, že je mrazuvzdorný a vydrží i mínus 20. Ale záleží na nadmořské výšce a klimatických podmínkách. V posledních letech jsou u nás zimy poměrně mírné, takže vymrznutí mu téměř nehrozí, nicméně se doporučuje nastýlka ke kořenům a při silnějších mrazech ochránit i nadzemní část ibišku např. netkanou textilií. Zakrýt se dá snadno, na rozdíl od ibišku syrského jeho nadzemní část na zimu odumírá a je nutné ji hodně zkrátit. Na jaře opět obrazí.
Ibišek bahenní se dá pěstovat i ve větší nádobě, v tom případě je vhodnější jej před příchodem zimy přenést do světlé chladné místnosti (s teplotou kolem 10 stupňů) a omezit zálivku.
Autor: Zuzana Pavelková