trávník
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

I trávník připravit na zimu

Záleží na počasí, kdy naposledy trávník posekat. Ještě před prvními mrazíky je to dobré. Zůstane-li porost moc dlouhý, hrozí, že pod sněhovou pokrývkou chytí plíseň. Posekaný trávník vydrží i první mrazík. Ale jakmile namrzne, či pokryje se jinovatkou, už ho radši nechávám na pokoji!

Také je dobré trávník provzdušnit, buď ručně anebo pomocí techniky. Odstraní se i mech a některé plevele. O provzdušnění se také postarají žížaly. A je také čas trávník pohnojit, a to hnojivem s vyšším obsahem draslíku.

Ale pozor i na škůdce, kteří dovedou trávník pěkně zdevastovat. Mám na mysli hryzce vodního. Stále je třeba jeho aktivity sledovat. Z koutů zahrad se je asi nepodaří vypudit zcela, ale dál opravdu tito myši podobní živočichové nesmí. Chutnají jim veškeré kořínky i mladých stromků, a i cibulky květin. Trávník rozvrtají, nadzvedají, že si člověk může i zvrtnout kotník. Již několik let máme vyzkoušené „vyzdobení“ zahrady bambusovými tyčkami s petlahvemi. I mírný vánek je rozechvěje a klepání hryzce, který „je zřejmě z toho na nervy“ odradí od jeho pro nás neblahého konání. Jinak ho rozčilujeme citrónovými slupkami, které mu cpeme do děr, popřípadě vyčesanými kočičími chlupy. Nic ale není stoprocentní. Ale klást hryzci různé překážky se vyplatí. Ať si žije, ale trochu jinde, za plotem.

Autor: Josef Duben

Skrýt