vánoční hvězda
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Hvězda a Vánoce

 

K Vánocům hvězda patří, odjakživa. Však už ta hvězda, či kometa svítící nad Betlémem ukazovala cestu k jeslím s Ježíškem.

A hvězda patří k Vánocům dosud, jenže dnes to bývá hvězda skleněná či korálková na vrcholku vánočního stromku, a interiér pak prozáří bylinná „vánoční hvězda“, leckde známá jako Poinsettia, ale botanicky to je Pryšec nádherný, Euphorbia pulcherrima.

Před Vánoci se prodává všude, bývá v kdejakém obchodním centru či květinářství, a především na policích a regálech před nimi. Ale tu venku vystavenou si rozhodně nekupujte! Vánoční hvězda totiž nesnáší chlad, po přenesení do tepla by jí mohly opadat listy. Je ji dobré koupit uvnitř a na přepravu domů ji řádně zabalit.

Letos má být barvou Vánoc zase červená, a k tomu se moc pěkně hodí klasická odrůda s červenými listeny, opravdu to červené nejsou květy. A červená hvězda navíc vydrží nejdéle. I když byly vyšlechtěny i další barevné varianty – bílá, lososová, pestrobarevná. Ale modrá ani třpytivá ne, ty jsou jen prostě nastříkané barvou.

Už ji máte doma? Vánoční hvězda moc péče nevyžaduje. Chce teplo a mírnou zálivku, nesnáší přelití, průvan a chlad.

A varování: Vánoční hvězdy, stejně jako jmelí, jsou jedovaté, proto by měly být mimo dosah dětí či domácích mazlíčků. A není radno se vánoční hvězdy dotýkat, a když, tak si hned umýt ruce. Ale ty si letos kvůli kovidu i tak jistě každý myje pořád.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt