Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Hurá, jahody!

Než se zase ozve radostné volání dětí: „Hurá jahody!“, když v záhoně objeví první červené plody, je třeba pro dobrou úrodu něco udělat už dnes. Připravit rostliny na přezimování, popřípadě již nyní založit záhony nové.

Takže po pořádku. Touto dobou se již jednotlivé rostlinky jaksi samy zmenšují, listy postrádají zářivou zeleň, osychají, a nezkušený pěstitel by si mohl říci: „Už je po nich, abych pomalu zase kupoval nové sazenice!“ Ale spíše to znamená, že nastal čas jahody ostříhat. Do podzimu se ještě krásně a bohatě zazelenají, jako na potvrzení, že to byl dobrý počin. Odstranění uschlých listů omezí skvrnitost listů i výskyt roztočíků. Dobrá pak je bohatá zálivka a vhodné hnojení. Hnojivo má obsahovat zejména dusík a pak fosfor a draslík. Podzimní péče o jahody je důležitá, rozhoduje o úrodě příštího roku! Pokud jsou keříky jahod na místě několik let, bývá lepší záhon obnovit. Vysazovat se dají v srpnu i v září, anebo si pak počkat na jaroa sázet v dubnu, květnu. Tak dva týdny před výsadbou je dobré zapravit kompost a půdu vyhnojit.

Jsou však i stáleplodící jahody, které dozrávají postupně od června až do podzimu. Lahodné jsou měsíční jahody, které připomínají ty lesní. Ovšem ty je potřeba hnojit více a častěji. Ale za tu radost z voňavých červených jahůdek po celé léto to jistě stojí.

Je-li mokrý rok, což nebyl letošní případ, nebo když se více zalévá navečer, mohou jahodníky trpět houbovými chorobami. Jako dobrá prevence se osvědčuje mezi keříky zasadit česnek.

Takže, hurá do záhonů!

Autor: Josef Duben

Skrýt