Možná i rekondiční. Po sklizni má totiž většina sadařů a zahrádkářů stlačené ploténky, jak nosili úrodu do sklepů, a těm, komu se neurodilo, už zase pomalu začínaly slábnout svaly. Ještě, že už padá listí!
Ale hrabání listí je také činností velmi výtvarnou a tvůrčí. Že ne? Zkuste shrabávat listí podle barev. Jak je to krásné! Nejprve zlaté pod lískami a břízami, nahnědlé pod jabloněmi, bronzové pod jeřabinami, červené pod přísavníky a dřišťály, žlutozelené pod ořešáky. Oddělené shrabování má ale i jiný smysl. Pokud má spadané listoví skončit v kompostu, tak je fajn mít to z ořešáků oddělené, do kompostu se nehodí a je lepší ho rovnou odvézt do kontejneru na biologický odpad. Větší množství v kompostu nedělá dobrotu.
Zato listí z ovocných stromů a keřů, i těch okrasných, do kompostu patří, jen je vhodné jej před kompostováním přejet sekačkou. A nezapomenout prosypat zeminou. Pro rychlejší tvorbu kompostu lze jen doporučit urychlovač zrání. Nejlépe se jeho účinnost projeví v termokompostéru, ale osvědčil se i na prosypávání listů shrabaných jen tak do stran zahrady, jako zimní nastýlka pod keři.
Letos je výhodou, že ještě prakticky nepřišly mrazíky a listy opadávají průběžně, takže můžeme hrabat pomalu, postupně, ale pořád, ještě si pěkně pocvičíme.
Autor: Josef Duben