hoří na zahradě
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Hoří, na zahradě hoří!

 

Nikomu nepřeji zažít chvíli, kdy by musel volat, že hoří. Ale odpovězme si na otázku, co by tak mohlo na zahradě hořet? No, docela dost věcí, zejména když je a bude sucho. Kupka sena, kompost, hromada dříví, kůlna?

Kupka sena se dnes už tak často nevidí, protože trávník se většinou seká často a seno se tudíž nesuší. A i kdyby, jak by asi začalo hořet? Úderem blesku? Možná. Anebo kdyby byla kupka hodně velká, a zapršelo do ní a seno se zapařilo, až by došlo k samovznícení?

Nejspíše však hrozí, že chytí kompost. A ten by mohl zahořet ze dvou příčin. Stačí dát do kompostéru velkou vrstvu čerstvě posekané vlhké trávy, bez prosýpání. Kdo nevěří, ať to zkusí. Stačí tak dvaceticentimetrová vrstva a během půl dne se natolik zapaří a dosáhne takové teploty, že hrozí až popálení ruky. Tady je první pomoc snadná, stačí horký a smrdící materiál rozhrabat, prolít vodou a hrozba požáru je zažehnána.

A druhá příčina? Klasická. Vsypání popela z krbových kamen. Dřevěný popel do kompostu patří, prospívá mu, ale pozor! I v popeli zdánlivě vychladlém, vybraném čtyři hodiny po vyhasnutí kamen, se může skrývat utajená jiskřička. A pokud se takový popel dostane do kompostu na konci zimy, či na jaře, kdy je vrchní část sušší, a ještě plná suchého listí, to může být osudné. U sousedů z tohoto důvodu hořelo. Plamen vyšlehl až tři hodiny po nasypání popela.

Dobrá zpráva je, že termokompostér je z plastu, který se spíš jen taví a doutná, takže vedle dřevník nechytil. To ale bylo štěstí.

Autor: Josef Duben

Skrýt