voda, závlaha, nádrže, sud
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Hody, hody, to je vody

 

Přestože v uplynulých dnech či týdnech docela hezky zapršelo, neznamená to, že se až do podzimu nebude muset zalévat. Letní měsíce bývají horké, a podzim zase suchý. Lze tedy doporučit mít zásoby vody, všechno plné, všechny nádoby, sudy, anebo ještě lépe nádrž či jímku.

Pokud jsou nádrže otevřené, je lepší vodu zakrývat, jinak se v ní pomnoží komáři a různé řasy, neboli, jak se říká, voda se zkazí. I ve vlhčím období je však třeba sledovat jarní či podzimní výsadbu, zejména keřů nebo stromků. Normální přeháňky a ne moc vydatný déšť rozhodně neznamenají, že se vláha dostane až ke kořenům, novou výsadbu je třeba zalévat! Ostatně o vydatnosti srážek je možné se přesvědčit pohledem do podrostu, například pod velkolisté keře, jako třeba stále zelená kalina svraskalá, nebo pod hustě olistěné liány, aristolochie aj. Pro někoho bude překvapením, jaké je tam sucho i po týdnu dešťů.

Vláha je pro krajinu i zahradu nezbytná, jenže kromě krásného pohledu do zeleně přináší i starost, musí se více střihat, více sekat. Ale pozor s tím, nepřehánět, blíží se horké měsíce.

Autor: Josef Duben

Skrýt