zahrada hnojení
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Hnojit či nehnojit? A když, tak čím?

Zahrada, o kterou je pečováno, kde se pravidelně rozváží kompost a trávník se seká s mulčováním, mnoho hnojení nepotřebuje. To ovšem tak úplně neplatí pro ovocné stromy a keře, ani pro jahody, rajčata a další zeleninu.

Používání průmyslových hnojiv se nedoporučuje, může totiž snadno docházet k přehnojení, a třeba vysoký obsah dusičnanů v zelenině představuje zdravotní nebezpečí zvláště pro děti a starší lidi. Navíc jsou nespotřebované živiny splavovány do podzemních vod a ohrožují i kvalitu vody ve studních.

Hnojení přírodními hnojivy je rozhodně vhodnější. Organická nebo organominerální hnojiva zlepšují strukturu půdy, a navíc je rostliny mohou dokonale využít, protože se z nich živiny uvolňují postupně.

Při používání přírodních hnojiv není obava, že by v rostlinách nebo půdě zůstávala nežádoucí rezidua nebo stopy jedovatých látek. Stejně tak bez obav lze používat návnady, třeba proti slimákům, kdy účinná látka je pouze přírodního původu. No a zahrada zbavená strachu, to je přece ta pravá biozahrada.

Zuzana Pavelková

Skrýt