Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Hnojit, ale nepřehnojit!

Existuje jedno známé přísloví, jenom nevím, zda je pravdivé: „Čím hloupější sedlák, tím větší má brambory.“ Zato určitě je pravda, že čím více dusíkatých hnojiv se používá, tím je úroda větší. Má to ale velké ALE! Taková úroda, špenátu, celeru, mrkve i těch brambor může pro svůj enormní obsah dusíkatých látek ohrozit zdraví dětí či těhotných žen.

Proto pozor na přehnojení. Týká se to veškeré zeleniny, a samozřejmě i rajčat. A co je zdrojem dusíku? Především vydatný kompost se spoustou koňského hnoje, a vůbec statková hnojiva. Nevyzrálý kompost, tj. i zmíněný hnůj, může rostliny i vyloženě zlikvidovat, spálit.

Takže když uvažovat o hnojení již zmíněných rajčat či ostatní zeleniny, chce na to myslet o trochu dříve a připravit pěkné provzdušněné záhony z vyzrálého kompostu smíšeného se zahradní půdou. A hlavně během růstu dostatečně zalévat a přihnojovat. A ještě k rajčatům! Aby dobře plodila, je třeba vyštipovat výhony z paždí a v plném létě pak i už mladé květy, u nichž již není naděje, že by z nich plody stihly dozrát.

Autor: Josef Duben

Skrýt