Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Hnojení přírodními hnojivy

Při nadměrném používání průmyslových hnojiv může snadno dojít k přehnojení. Dnes jsou už dostatečně známé důsledky přehnojování zejména dusíkem. Vysoký obsah dusičnanů v zelenině představuje zdravotní nebezpečí zvláště pro děti a starší lidi.

Navíc nespotřebované živiny z těchto hnojiv jsou pak splavovány do podzemních vod a ohrožují i kvalitu vody ve studních. Při hnojení pouze chemickými hnojivy se navíc kvalita půdy postupně zhoršuje.

V biozahradě proto dáváme přednost organickým nebo organominerálním hnojivům. Tato hnojiva jednak zlepšují strukturu půdy, jednak se z nich živiny uvolňují postupně a rostliny je mohou dokonale využít.

V dnešní době je již velký výběr přípravků na ochranu rostlin, které jsou vyvinuty na přírodní bázi. Proto je můžeme bez obav používat a děti a domácí zvířata můžeme ihned po aplikaci pustit na zahradu. To se týká jak insekticidů, tj. přípravků na ochranu rostlin před živočišnými škůdci, tak i herbicidů, tedy přípravků proti plevelným rostlinám.

Biozahrada je vlastně zahrada zbavená strachu. Nemusíme se bát, že v rostlinách nebo v půdě zůstanou chemická rezidua nebo stopy jedovatých látek.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt