habr tvarovaný řez
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

HABR NEBO HABŘÍK?

Habr obecný (Carpinus betulus) je strom dorůstající výšky až 25 m.

Má šedou hladkou kůru a vejčité zašpičatělé listy. Roste v hájích a smíšených lesích v nižších polohách.
Většina habrů ale roste rychle, snáší dobře řez, výborně regenerují a všichni jsou mrazuvzdorné. Proto je habr také ideální dřevinou pro živý plot. A v tu chvíli, kdy ho řezem držíme při zemi, se mu začíná říkat familiárně „habřík“.

Na podzim se listy zbarvují, pak zhnědnou, ale většinou zcela neopadají. Zůstávají často na větvích až do jara, kdy je vystřídají nové listy. Takže habr je sice dřevina opadavá, ale vlastně to tak nevypadá.

Živý plot z habříků se dobře tvaruje a pokud se řeže pravidelně, nevyholuje, zůstává pěkně hustý a od jara do pozdního podzimu krásně zelený.

Na řez živého plotu lze použít speciálních nůžek, ale je-li plot delší, bude se hodit plotostřih, ať již elektrický, nebo s akumulátorem. Ale pozor, habrové dřevo je velmi tvrdé, na silnější větve je už třeba pilky nebo silných pákových nůžek.

Zajímavost: Pomalu rostoucí opadavý kultivar ‚Columnaris‚ dorůstá jen do výšky 7–8 m, takže se dá pěstovat jako solitéra. Má pěknou kompaktní korunu vejčitého tvaru, listy jsou na jaře svěže zelené, na podzim se zbarvují do svítivě žluté.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt