S výsevem fazolí je lepší počkat, až bude půda více prohřátá. Nemají rády studenou půdu, pak špatně vzcházejí. Je to jako v té písničce – na horách sejou hrách na dolině čočku, v našem případě fazole.
Ale již nyní je možné vše připravit. Vybrat stanoviště, fazole potřebují slunné. Také je třeba mít na paměti, že by se neměly vysévat na stejné místo, a to nejméně 4 roky po sobě. A nyní již můžete přemýšlet o opoře.
Semena keříčkových fazolí se vysévají do řádků vzdálených asi 40 cm, a do hnízd, tj. 2 až 3 semena k sobě. A vzdálenost mezi hnízdy by měla být také nejméně 40 cm. Vhodná hloubka je 2 až 3 cm. Ty oporu většinou nepotřebují.
Semena pnoucích fazolí je nejšikovnější vysévat do hnízd, lépe se pak vedou po opoře. A tady je třeba si připomenout, že fazole rostou jako liána, na rozdíl od hrachu. Nechytají se opory úponky, ale celý stonek se omotává kolem konstrukce, nejlépe tyček.
Nesmí se zapomínat na pravidelnou vydatnou zálivku, zejména mladých rostlinek. Zalévat je lepší ráno, protože mladé šťavnaté lístky jsou velkou pochoutkou pro slimáky, kteří vylézají večer a po mokrém povrchu se jim lépe pohybuje. Proto je nejlepší používat Ferramol preventivně a sypat jej kolem rostlin. Rozhodně nečekat, až si slimáci šťavnaté rostlinky najdou a pochutnají si na nich.
Autor: Zuzana Pavelková