V dubnu se na zahradě, zvláště po letošní mírné zimě, všechno zelená. Tedy kromě vyšších poloh, tam leckde ještě místy leží sníh. I když letos už březen vypadal skoro jako duben, byť i ke konci přišly pořádně mrazivé noci.
- Pletí – Z vlhké zeminy se plevel dostává snáze. A na dosud neposekaném trávníku jsou dobře patrné kvetoucí kokošky, růžice pampelišek a sedmikrásek, šlahouny jetelíčků apod. A kde se plevel příliš rozmohl, zejména na cestách, dlažbě a pod keři, chce to zásah rozsáhlejší, postříkat herbicidem, prorýt rycími vidlemi a kořeny i oddenky pečlivě vytahat.
- Trávník – Už bude nutno posekat, přihnojit speciálním hnojivem, a holejší místa dosít travním semenem, nejlépe směsí pro obnovu trávníku.
- Trvalky, keře a stromy – Všechno chce přihnojit. Když není dost kompostu na dosyp, je dobré používat přírodní organická plná hnojiva, nebo hnojiva speciální pro jednotlivé druhy rostlin, v nichž jsou obsaženy živiny v optimálním poměru.
- Výsadba – Na co je vhodný čas?
– na výsadbu jehličnanů, rododendronů (pěnišníků) a jiných stálezelených listnatých dřevin, ale také růží, opadavých okrasných dřevin a živých plotů.
– na sázení hlíz – hlízy gladiolů (mečíků) je nutno sázet poměrně hluboko – 10 až 15 cm. Při mělké výsadbě pak těžké květy mohou lámat stonky. Ve druhé polovině měsíce už mohou do země i hlízy jiřinek, begonií apod.
– na vysázení do volné půdy sazenic zelí, salátu a kedlubnů, ale i bylinek a letniček. - Výsev – Pokračuje výsev zeleniny do volné půdy – mrkev, petržel, mangold, kerblík, ředkvičky, hrášek a špenát. Hodí se kolem nich vysít semena tzv. ochranných rostlin – měsíčku či aksamitníku.
- Jahody – Záhony s jahodníky je třeba řádně vyčistit, odstranit všechny staré zaschlé či poškozené listy, zeminu prokypřit a přihnojit kompostem nebo speciálním hnojivem. Též je čas na výsadbu nových sazenic. Osvědčuje se pěstování jahod na netkané textilii, plody jsou pak čistší, a navíc se omezuje růst plevelů a lépe se pod ní zadržuje vláha.
- Zálivka – Tak tu teď bude zahrada potřebovat stále. Ale cílenou, rozumnou, jen ke kořenům, a především nově vysazených rostlin. A kropit leda tak výsevy. Jinak je nutno už teď začít vodou šetřit. Léto má být opět suché.
- Škůdci – Pozor na hladové slimáky, a to hlavně ve sklenících, kde je tepleji a hlavně vlhko. Mladé rostlinky jsou pro ně velmi lákavé. Raději preventivně obsypejte sadbu Ferramolem.
TIP
Jahody milují kyselejší půdu, proto je vhodné do zeminy přimíchat rašelinu.
Autor: Zuzana Pavelková