Tak by si možná posteskl pan Rybář z Nerudových Povídek Malostranských. Zejména, kdyby ho chtěl mít na jihozápadním svahu Petřína.
Ale s trávníkem přece zase taková práce není, starat se o něj je radost a odměnou není jen pohled na to, jak je hezky upravený, učesaný. Jen je dobré si uvědomit při jeho zakládání, popřípadě při dosévání, zda má být okrasný, nebo prostorem pro hraní, či se přes něj bude často chodit. A podle toho koupit směs semen odpovídajících travních druhů, existuje jich celá škála, včetně zátěžových.
A co si počít s trávníkem nyní, na konci léta? Pokud přežil horka, a musel se hodně snažit i s podvečerní zálivkou, je na čase mu před zimou pomoci. Umořené a proschlé plochy je třeba prohrabat, vyhrabat mechy, půdu provzdušnit. To vše je dobrý materiál do kompostu. Naštěstí se již den zkracuje a rosa vydrží déle, i stíny ráno jsou delší, takže trávník ožije. Nicméně hodně vypálená a proschlá místa bude potřeba dosít. Nejlépe travní směsí na dosévání. Na holá a prohrabaná místa je dobré navézt trochu čerstvé odpočinuté prosáté půdy, nejlépe trochu promíšené s pískem, který jí zatíží a zatíží i vyseté osivo.Vrabci pak budou hledat semínka mezi zrnky písku s většími obtížemi, takže stačí vzklíčit. A kropit to chce zejména zvečera.
Přestože tento popis trochu jako práce vypadá, není tomu tak. Je to zábava a radost, a ještě člověk prospěje vlastnímu zdraví.Ovšem pokud si po dobře vykonané práci nešikovně nešlápne na obráceně odložené hrábě.
Josef Duben