semena, klíčení
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Další předjarní činnosti

 

Už je čas na předpěstování různých sazenic, ale dobré je zauvažovat, zda bude co a v čem. Chce to prohlédnout semena a osivo, tedy to, co zbylo z loňského roku. Semena totiž ztrácejí klíčivost, takže pozor i při nákupu nových. Semena jen čerstvá! Při té příležitosti zkontrolovat truhlíky, pařeniště, zeminu, substrát, apod. A samozřejmě už pořídit cibuli sazečku.

A pokud ke konci února zrovna není nasněženo, a neprší, a koruny stromů jsou suché, je možné se do nich vydat a pustit se do řezu. Zásady řezání, především větší zásahy je lepší konzultovat s odborníkem. Zejména pokud jde o mladší stromy, kdy se koruna teprve utváří. Krátí se mladé výhony, na dvě tři očka, i do starého dřeva je možné se pustit, ale pozor, větší řezy je nutné ošetřit, buď speciálním balzámem nebo latexovým nátěrem.

Pustit se do trávníku by bylo ještě předčasné. To až mnohem později. Dosévat a vysévat travní osiva lze až tak od půlky dubna do května, kdy už není půda promrzlá a ještě lze počítat s vláhou. A na to je opravdu ještě čas. Zato se může začít sázet cibule sazečka, ale ještě ne do záhonů, do květináče či truhlíku na okna, a za chvíli bude čerstvá nať do salátu.

Autor: Josef Duben

Skrýt