První, co každého napadne, je očesané ovoce. Samozřejmě. Do suchých a chladných prostor, které mají trochu přístup vzduchu, nepromrzají a je v nich tma. Sklípek, kůlna, to jsou ta místa. Před uskladněním je třeba prostor vymést, popřípadě dezinfikovat vápenným mlékem, sklep vykouřit sirným knotem.
Nu dobrá, co ale ještě uklidit? Přece květiny z oken. Myslím samozřejmě ty víceleté, jako třeba muškáty. Oštípat ještě zbylé květy, i ty, co ještě dělají parádu, ty však vzít domů do vázy. Jinak je dobré rostliny pokrátit a pak je umístit do chladných prostor, ale kam má přístup denní světlo, aspoň trochu. Uklidit je třeba také rozmarýn v květináči, bonsajový olivovník, nebo aloe a další tučnolisté rostliny. Sice něco málo vydrží, ale neradno to pokoušet. Pokud někdo dal letnit pokojovku do záhonu, tak už honem pro ni, už zase potřebuje domů. Ale chce to pořádně prohlédnout. My jsme si jednou nastěhovali do bytu celé mraveniště – v hlíze bramboříku, tedy spíše od bramboříku, mravenčí invazi totiž nepřežil.
A připravit se na zimní zálivku, ale jen málo, málo! Nám se nejlépe osvědčila dešťová voda. Už jí máme asi 50 petlahví. Chce to začít nabírat včas, dokud je teplo, tak je to celkem zábavná činnost. A navíc se pak už na to nemusí myslet, až se budou sudy před příchodem mrazů kvapem vylévat.
Pokud je rostlin k zazimování moc a místa málo, není marné je z květináčů vyjmout a hromadně umístit do zeminy v nějaké větší nádobě a tu uložit, a rostliny pak vysadit hezky na jaře do nového. Dost se nám to osvědčilo u muškátů. Do většího kýble se jich vejde kolem šesti.
A ostatní odkvetlé rostliny lze posekat nebo rozstříhat a zkompostovat společně s vyžilou zeminou na zásyp. To se týká například afrikánů, ostálek (cynií) apod., ale na to je zatím dost času, rostliny, které stejně letos skončí, mohou zdobit zahradu až do zámrazu.
Autor: Josef Duben