výsadba
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Co uvařit, co vysadit?

 

Je-li tato otázka položena na podzim, lze na první část odpovědět stejně, jako v každou roční dobu po ránu či po obědě: Kávu! No a na druhou část dotazu se dá obecně odvětit, že nějaký keř či strom do zahrady.

Jenže potom může být položena otázka doplňující, a to jaký a kdy? Keře okrasné i keře nesoucí drobné ovoce, třeba jako rybízy či angrešty, lze vysazovat, až když jsou holé, tj. když opadají listy. U stromů, zejména ovocných to platí také, takže nejlepší chvíle bývá na přelomu října a listopadu.

V literatuře, zejména starší, se dávala přednost jarní výsadbě. Vycházelo se ze zkušeností, že na jaře býval dostatek vláhy. Poslední roky se ale ukazuje, že srážky přicházejí na podzim, lze očekávat i srážky sněhové, zimy teď nebývají nijak mimořádně tuhé a jara, ta jsou teď spíše suchá. Je dobré tuto skutečnost vzít na vědomí.

Vysazovat stromky či keře na podzim je nyní opravdu lepší, než na jaře, a to především proto, že stromek má šanci lépe zakořenit a využít k tomu podzimní a zimní vláhu. Může už potom lépe čelit suchému jaru, a taková byla v posledních létech. Však dnes i ti, kdo vysazují aleje podél cest či sazenice lesních stromů, dávají přednost podzimní výsadbě.

No a já se chystám vysadit meruňku. Už jsme ji kdysi měli, ale zmrzla. No ale, když už takové mrazy nebývají a navíc byly vyšlechtěny mrazuvzdornější odrůdy, zkusíme to. A ta prý může do země už ve druhé půlce října. Snad to stihnu a snad se jí u nás bude tentokrát dařit.

Autor: Josef Duben

Skrýt