zazimování
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Co to znamená zazimovat?

Zazimovat, to znamená hlavně na nic nezapomenout. Letos se pořád nechtělo věřit, že nějaká zima vůbec přijde, ostatně jako každým rokem. Po několika mrazivých dnech se opět oteplilo a přišel déšť. No a nyní už tedy doopravdy přijde zima? V prosinci se s tím dá počítat, i když Vánoce mohou být klidně beze sněhu a trávník se bude zelenat.

Určitě to již chce vypustit nádrže na vodu. Výhodu mají ti, kdo mají zahradu u domu, kde trvale bydlí. Mohou vodu vypustit operativně až při předpovědi mrazů a mohou tak zalévat stromy a keře prakticky do poslední chvíle.

Muškáty z oken či jiné trvalky v květináčích by už dávno měly být vevnitř. Nejlépe v chladných místnostech, třeba i chodbách, kde je tak kolem deseti stupňů. Ale pozor, rostliny potřebují světlo, jinak strádají, blednou a ke konci zimy se natahují ke světlu. Nutná je občasná zálivka, ale hodně střídmá, aby nehnily. Vykopané hlízy jiřin nebo cibuloviny zase patří do temna, třeba do sklepa, vsadit do písku. A hlavně, aby se k nim nedostaly myši.

V chatách či chalupách, které v zimě promrzají, je třeba vypustit vodu z potrubí, aby zmrzla ve zdech a roury nepopraskaly. A pozor také na vodovodní kohouty na fasádě. I ty je potřeba zavřít a vodu vypustit.

Autor: Josef Duben

Skrýt