Přichází jaro, člověk častěji zajde do zahradnictví či zahradního oddělení hobbymarketů, ať už něco kupovat, nebo jen tak obhlížet. Prohlíží si časopisy a sleduje pořady se zahradní tématikou. Může se stát, že některý pojem je méně známý, některý se zapomene. Tak co si zopakovat ty základní? Dnes o rostlinách.
Rostliny mohou být:
dvoudomé – mají pouze jeden druh květů, buď samčí, nebo samičí, k opylení je třeba minimálně dvou rostlin
jednodomé – samčí i samičí květy jsou na stejné rostlině
cizosprašné – je nutné opylení pylem z jiné rostliny, je třeba opylovačů (včely, hmyz)
samosprašné – k opylení postačí pyl ze stejné rostliny, nebývá třeba opylovačů
Dále je můžeme rozdělit na:
byliny – zelené rostliny s nezdřevnatělým stonkem
dřeviny – rostliny se zdřevnatělým stonkem – keře a stromy
bylinky – rostliny pěstované a používané jako koření či pro výluhy (nesprávně nazývané bylinkové čaje) – nejznámější jsou: bazalka, dobromysl, máta, mateřídouška, meduňka, saturejka, šalvěj, tymián…
letničky – rostliny, které v jednom roce vyrostou, vykvetou, vytvoří semena a odumřou (např. afrikány, gazánie, hledíky)
dvouletky – rostliny s dvouletým životním cyklem, vysévají se v létě, rostliny vyrostou, přezimují a kvetou až v příštím roce (např. hvozdíky, macešky, pomněnky, sedmikrásky)
trvalky – víceleté rostliny (např. levandule, rozchodníky, fialky, netřesky, hvozdíky)
Co si představit pod pojmem cibuloviny:
cibuloviny – tento termín se v praxi používá pro rostliny, které mají cibuli nebo hlízu
cibule – je zásobní orgán, ze kterého květiny vyrůstají. Po odkvětu, po odumření nadzemní části, se živiny zatahují zpět do cibule. Cibule má typickou vrstevnatou strukturu (suknice)
cibulnaté květiny – např. tulipán, narcis, bledule, sněženka, modřenec, kandík psí zub, jehož cibule vypadá jako psí zub!)
cibulnaté zeleniny – obsahují česnekovou silici (cibule, česnek, pórek, pažitka)
hlíza – na rozdíl od cibule má hlíza jednolitou strukturu, ale funkci má stejnou jako cibule (mečíky, kosatce, frézie, sasanky, zázvor)
brut – tento termín neoznačuje jen nesladké šumivé víno, ale i drobné dceřiné cibulky nebo hlízky, které se vyvíjejí na spodní části cibulí, a právě jimi se cibuloviny rozmnožují
Pokračování příště…….