cibuloviny
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Co to přesně znamená?

 

Přichází jaro, člověk častěji zajde do zahradnictví či zahradního oddělení hobbymarketů, ať už něco kupovat, nebo jen tak obhlížet. Prohlíží si časopisy a sleduje pořady se zahradní tématikou. Může se stát, že některý pojem je méně známý, některý se zapomene. Tak co si zopakovat ty základní? Dnes o rostlinách.

 

Rostliny mohou být:

 

dvoudomé – mají pouze jeden druh květů, buď samčí, nebo samičí, k opylení je třeba minimálně dvou rostlin

jednodomé – samčí i samičí květy jsou na stejné rostlině

cizosprašné – je nutné opylení pylem z jiné rostliny, je třeba opylovačů (včely, hmyz)

samosprašné – k opylení postačí pyl ze stejné rostliny, nebývá třeba opylovačů

 

Dále je můžeme rozdělit na:

 

byliny – zelené rostliny s nezdřevnatělým stonkem

dřeviny – rostliny se zdřevnatělým stonkem – keře a stromy

bylinky – rostliny pěstované a používané jako koření či pro výluhy (nesprávně nazývané bylinkové čaje) – nejznámější jsou: bazalka, dobromysl, máta, mateřídouška, meduňka, saturejka, šalvěj, tymián…

letničky – rostliny, které v jednom roce vyrostou, vykvetou, vytvoří semena a odumřou (např. afrikány, gazánie, hledíky)

dvouletky – rostliny s dvouletým životním cyklem, vysévají se v létě, rostliny vyrostou, přezimují a kvetou až v příštím roce (např. hvozdíky, macešky, pomněnky, sedmikrásky)

trvalky – víceleté rostliny (např. levandule, rozchodníky, fialky, netřesky, hvozdíky)

 

Co si představit pod pojmem cibuloviny:

 

cibuloviny – tento termín se v praxi používá pro rostliny, které mají cibuli nebo hlízu

cibule – je zásobní orgán, ze kterého květiny vyrůstají. Po odkvětu, po odumření nadzemní části, se živiny zatahují zpět do cibule. Cibule má typickou vrstevnatou strukturu (suknice)

cibulnaté květiny – např. tulipán, narcis, bledule, sněženka, modřenec, kandík psí zub, jehož cibule vypadá jako psí zub!)

cibulnaté zeleniny – obsahují česnekovou silici (cibule, česnek, pórek, pažitka)

hlíza – na rozdíl od cibule má hlíza jednolitou strukturu, ale funkci má stejnou jako cibule (mečíky, kosatce, frézie, sasanky, zázvor)

brut – tento termín neoznačuje jen nesladké šumivé víno, ale i drobné dceřiné cibulky nebo hlízky, které se vyvíjejí na spodní části cibulí, a právě jimi se cibuloviny rozmnožují

 

Pokračování příště…….

Skrýt