Nám se to tedy povedlo před, asi už jednou z posledních, aspoň doufám, březnových sněhových nadílek. Bylo to ideální načasování, ač k němu došlo zcela náhodně, protože kompost trochu zapadal, takže jej kosi z okolí keřů a stromků hned nevyhrabali. No a pak tajícím sněhem pěkně zvlhl, aby hned při prvním jarním dešti mohl začít předávat živiny kořenům.
Dobře vyzrálý kompost, nejlépe zraje v termokompostéru, je dobré rozvážet k potřebným rostlinám, popřípadě na nové záhony právě nyní, v předjaří. Není marné nejprve odstavit celou přední stranu kompostéru a nechat kompost vydýchat, a třeba jej i trochu rycími vidlemi nadlehčit, aby nelepil a trochu proschnul. Lépe se pak nakládá na kolečko. Ostatně dobře ošetřovaný kompost by moc slepený ani být neměl. K urychlení a vylepšení zrání kompostu, tj. k rozkladu organické hmoty, hodně napomáhá občasné přidání urychlovače kompostu. O tom jsme se přesvědčili i letos.
A jakmile se kompostér vyprázdní, honem založit nový. Na dno se hodí svrchní vrstva starého kompostu, ta ještě nebývá zralá, ale i vyhrabaná stará tráva, popřípadě posekané suché listy prosypané zeminou z posbíraných krtin. A pokud někde v okolí mají koně, stojí za to vyžádat si něco koblížků. To je pak krásný kompost!
Autor: Josef Duben