Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Co se v říjnu nesmí?

Na všemožné zákazy a příkazy je asi každý, a nejen dnes, trochu alergický. Ale nebojte se, pro žádný měsíc neexistuje žádný striktní zákaz zahradních činností. Ale možná by se dal sestavit soupis doporučení, co by se nemělo a proč.

Například to, že co se nestihlo v létě, není dobré dohánět na počátku podzimu. Mám na mysli stříhání keřů a ovocného stromoví. Otevřené rány se už totiž do zimy nezacelí, konce větví mohou zaschnout, nebo se při velké vlhkosti mohou stát branou pro plísňová či houbová onemocnění. A v zimě jim hrozí, že nakonec omrznou.

Pravda, rostliny to v zásadě přežijí, jak je vidět z různých zásahů na městské zeleni, kde se stříhají živé ploty prakticky kdykoli, ale riziko to je. Čili zimní řez, ano, letní řez ano, podzimní řez raději nikoli.

A co hnojení? V říjnu nelze v žádném případě doporučit hnojení na podporu růstu, popřípadě tvorbu květů! Není totiž hnojivo jako hnojivo. Podobně je tomu s herbicidy. Znám jednu vesnici, kde na nový pěkný trávník aplikovali herbicid na jednoděložné rostliny, místo na dvouděložné, a bylo po trávníku. Je třeba si pořádně číst návody. Takže jestli nyní hnojit, tak jedině trávník, a speciálním podzimním hnojivem.

A pak se také nedoporučuje v říjnu v lese troubit! Jelen by to mohl brát jako konkurenci!

Autor: Josef Duben

Skrýt