Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Co se při kompostování nesmí?

No, jíst, pít, kouřit a bavit se řidičem, jak bývalo psáno v autobusech? To zrovna ne. Ačkoli jíst při plnění kompostéru by se vlastně také nemělo, ale na pití se nesmí zapomínat, to ne! Při práci na zahradě, zejména v létě, by mohla opravdu hrozit dehydratace, zejména velmi usilovným pracovníkům.

Co se dále nesmí anebo smí? Například se nesmí zapomenout, co se do kompostu smí dávat. Prakticky všechny zahradní odpady, posekaná tráva, podrcené drobné větvičky, káva, tedy lógr, hnůj hospodářských zvířat apod. A hlavně pozor na to, co kompostu nepatří, jako třeba rostliny napadené různými chorobami, ty je třeba zlikvidovat, nejlépe spálit, popřípadě je odvézt do kontejneru na zahradní odpad. V kompostárně si s tím už poradí. Skořápky z vajíček ani banánové slupky také nejsou zrovna vhodné, nerozloží se.

Ovšem na co se nesmí při těchto úvahách zapomenout je, že do kompostu patří nějaká zemina na prosýpání vkládaného materiálu. A kde jí na zahradě vzít? To může být problém. Tak například lze použít zeminy z květináčů či truhlíků, když odkvetly letničky nebo odplodila balkonová rajčata. Zemina však bývá prorostlá kořínky, proto je dobré ji předem rozmělnit. Nebo jít na procházku s kyblíkem a lopatkou a někde vedle cesty posbírat pár krtin.

A vždy je dobré kompost či kompostér čas od času zkontrolovat, zda už není potřeba nasypat urychlovač zrání, mně se osvědčil Radivit, a také zda není příliš vlhký anebo přeschlý. Anebo jestli sem na nějakou dobrotu, třeba zbytek košťálové zeleniny, nezabloudil slimák. A co všechno mají slimáci rádi, o tom bude řeč příště.

Autor: Josef Duben

Skrýt