Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Co s truhlíky v zimě?

Muškáty, surfinie, begonie a všechny přenosné rostliny jsou již uklizené k přezimování, jenže okna a balkony najednou vypadají prázdně a smutně. Ale nemusí to tak zůstat. Truhlíky se dají osázet rostlinami, kterým zima ani mráz nevadí.

Krásnou ozdobou truhlíků v zimě jsou vřesy a vřesovce, které vydrží po celou zimu, když si dáte pozor, aby nepřeschly. Ale se zálivkou opatrně, ani přemokření je nepotěší. Pokud by vám rostlinky přece jen uschly, květy většinou jen lehce vyblednou, ale drží a dělají parádu ještě po nějakou dobu.
Původní odrůdy kvetly růžově, ale od té doby už byly vyšlechtěny desítky barevných odstínů od bílé až po tmavě růžovou. Květy mohou být jednoduché i plnokvěté a u některých odrůd se květy plně neotevřou nikdy, takže vypadají stále jako poupata.

Jenže pro pěstování v truhlíku v zimě se nabízí celá škála rostlin, které se dají libovolně kombinovat, některé jsou okrasné květy, jiné zase listy nebo plody. Celkem nenáročné na pěstování jsou například, cesmína či libavka, brslen, starček, dlužicha, nebo rostliny převislé a plazivé, jako skalník či břečťan. Nelze opomenout ani malé jehličnany. A moc pěkně vypadá i okrasná kapusta, která mění barvu, když ji přejde mráz.

Všechny tyhle rostliny jsou mrazuvzdorné a nenáročné. Postačí je občas zalít, ale ne v mrazivých dnech.

A kdo chce mít truhlík zcela bez péče, může si ho ozdobit zapíchanými větvičkami jehličnanů, šiškami, sušenými rostlinami, šípky, jeřabinami nebo třeba malými dýněmi, ale těmi jen do prvních mrazů, dýně po přemrznutí mohou hnít.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt