lýkovec jedovatý
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Co pokvete nejdříve?

V lednu vykukují již první sněženky, chystá se čemeřice, vilín. No a koncem ledna až začátkem února již mohou vykvést lýkovce. Lýkovce jsou opadavé nebo stálezelené keře, ale všechny jsou jedovaté. Lýkovec jedovatý (Daphne mezereum) je opadavý keř, který dorůstá do výšky asi 1 m, proto se hodí do skalek, nebo jako podrost pod vyšší dřeviny. 

Lýkovec jedovatý je krásný a vykvétá ještě před vyrašením listů, ale nepěstuje se tak často, jak by si zasloužil. Přisedlé růžové květy pronikavě voní, jenže tato vůně může vyvolat bolesti hlavy, proto rozhodně neřezat a nenosit do interiéru. Plody jsou krásně červené peckovice, dozrávají na podzim, ale pozor, jsou prudce jedovaté. Naštěstí jsou odporně hořké, takže konzumace smrtelné dávky (nějakých 12 plodů) asi nehrozí. Kdysi se z plodů lýkovce vyráběl červený malířský pigment.

Do skalek se často používá, a ba i se v přírodě místy vyskytuje, Lýkovec vonný (Daphne cneorum), nizoučký stálezelený keřík, vysoký maximálně 30 cm. Ten je jedovatý jen mírně, avšak kvete až v pozdním jaru.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt