citrusy
Poradna Facebook
Rádce pro vaši zahradu

Citrusy

 

Citrusy patří mezi rostliny s celkem výjimečnou schopností, dokážou plodit i kvést současně. A jejich krémově bílé květy nádherně voní. A krásně voňavé jsou i plody, od těch nejmenších, jako jsou kumkvaty, přes limetky, mandarinky, citrony, grapefruity, až po veliká pomela. Citrusy původně pocházejí z jižní Asie, nyní se hojně pěstují ve Středomoří, kde samozřejmě rostou ve volné přírodě. U nás se jim nejlépe daří v zimních zahradách, ale dají se pěstovat i v bytech. Potřebují dostatek vzdušné vlhkosti a pravidelnou zálivku, ale nesnášejí setrvale vlhkou půdu, pak jim mohou zahnívat kořeny. Menší stromky potřebují přesazovat téměř každé jaro, do trochu většího květináčku. Ty velké pak postačí přesadit, až když dokonale prokoření celý květináč.

Všechny citrusy ocení letnění, tedy letní pobyt na slunci někde v zahradě či na terase. V zimě pak potřebují světlé místo s teplotami kolem 15 stupňů. Citrusy je třeba pravidelně přihnojovat. Nedostatek železa se projevuje jako fyziologická choroba – chloróza, kdy listy blednou a následně žloutnou, pouze nervatura zůstává zelená.

Citrusy bývají napadány sviluškami nebo molicemi. Pak je třeba již při prvním výskytu škůdců použít insekticidní přípravek, dříve než dojde k přílišnému napadení a oslabení rostliny.

Autor: Zuzana Pavelková

Skrýt